آرتروز-31012492

متشکل از 11 صفحه قابل ویرایش استئوآتریت که در عامه به آن گفته می‌شود، شایعترین بیماری مفصل در انسان است و بیانگر نارسایی مفاصل است و زانو علت عمده ناتوانی مزمن در میان افراد مسن می‌باشد. عوامل بروز میزان بروز با مسائل ژنتیکی و نژادی ارتباط دارد. بررسآرتروز|31012703|rain-water|آرتروز, پزشکی, مقاله
در این مطلب از سایت شما فایل با عنوان آرتروز را مشاهده می نمایید.

متشکل از 11 صفحه قابل ویرایشاستئوآتریت که در عامه به آن گفته می‌شود، شایعترین بیماری مفصل در انسان است و بیانگر نارسایی مفاصل است و زانو علت عمده ناتوانی مزمن در میان افراد مسن می‌باشد.

عوامل بروز

میزان بروز با مسائل ژنتیکی و نژادی ارتباط دارد. بررسیها نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به این بیماری در خانمها بیشتر است.

سن بالا: بزرگترین عامل خطرساز برای استئوآرتریت سن می‌باشد. بطوریکه در زنان با سن کمتر از 45 سال فقط 2% و در سنین بین 64-45 سال میزان شیوع 30% بوده است. و بالای 65 سال این میزان 68% بوده است.

ضربه: ضربه‌های شدید و استفاده مکرر ازمفصل نیز از عوامل خطر ساز مهم جهت هستند بی‌کفایتی رباط متقاطع قدامی و آسیب منیسک منجر به استئوآرتریت زانو می‌شود. اگرچه آسیب غضروف مفصل ممکن است در هر زمان طی آسیب یا بعد از آن بوجود آید، در صورت استفاده از مفصل مبتلا (مثلا از قبل شکسته) حتی غضروف طبیعی نیز در صورت ناپایدار بودن مفصل از بین می‌رود.

چاقی: چاقی از عوامل خطر در زانو و دست است. تحقیقات نشان داده که کاهش وزن به میزان 5 کیلوگرم احتمال بوجود آمدن علامتدار زانو را 50% کاهش می‌دهد.

علت

ویژگی اصلی پاتولوژی از بین رفتن پیشرونده غضروف مفصلی است. با وجود این تنها بیماری بافت غضروفی نیست بلکه بیماری یک عضو (مفصل) است که درآن همه بافتها شامل استخوان زیر غضروف ، منیسک ، رباطها و قسمت عصبی- عضلانی و غضروف گرفتار می‌شوند.


مطالب دیگر:
📜دولت الكترونيك كليدى براى دستيابى به اهداف📜ما و دولت الكترونيك📜ريشه هاي تحول گريزي در نظام اداري ايران📜اصول و سياست فرهنگي جمهوري اسلامي📜امام و نگرش سياسي به عاشورا📜بازار خودرو📜برنامه های ایران📜بسیج📜تكنولوژي اطلاعات جنوب شرق اسيا📜جرج سفريس📜جرم📜جمهوري‌ توگو📜جمهوري‌ سودان‌📜جنبش دانشجويي📜جنگ ايران و عراق📜جنگنده هاي اروپاي امروز📜جوان موفقيت وعوامل آن📜چشم اندازي از جايگاه ايران در دنياي نو📜حزب الله لبنان📜حزب چپ آلمان📜حكومت تركيه📜دولت و انتظارات📜دولت📜سياستهاي آموزشي فرانسه📜سيماي جمعيت كشور